Aktualności

Mikołajkowa wycieczka klas IV – VIII

W piątek, 2 grudnia uczniowie klas IV – VIII w ramach szkolnych mikołajek wyjechali na krótką wycieczkę do Gorlic. Tam odwiedzili  Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Kino „Kolory”.

Nowoczesne technologie w służbie czytelnictwa

Spotkanie, które poprowadził pan Daniel Sokołowski, podzielone było na dwie części. Podczas pierwszej z nich młodzież poznała zbiory czytelni głównej, wypożyczalnię dla dorosłych i czytelnię czasopism.  Uczniowie dowiedzieli się, że mogą korzystać nie tylko z książek zgromadzonych na miejscu, ale także z wypożyczeń międzybibliotecznych i ze zbiorów cyfrowych. Poznali również bogatą ofertę edukacyjno-kulturalną placówki.

Druga część  poświęcona była natomiast programowaniu. Zanim uczestnicy przeszli do części praktycznej zajęć, wzięli udział w pogadance na temat robotów i ich roli w upowszechnianiu czytelnictwa. Nasi (doświadczeni już w tym temacie) uczniowie z przyjemnością i bez trudności nauczyli Photony pokonywać kolejne wyzwania, poruszać się w różnych kierunkach, rozpoznawać kolory i omijać przeszkody, a wykorzystując puzzle, kartki i pisaki, układali skomplikowane trasy dla Ozobotów.

Celem wycieczki było poznanie miejsca, które może być ważne w dalszej edukacji. Wycieczka uświadomiła młodym ludziom jak szeroki jest zakres działalności biblioteki publicznej i w jaki sposób nowoczesne technologie mogą działać na rzecz rozwoju czytelnictwa.

A po nauce… czas na relaks

Po interesującej lekcji bibliotecznej nasi uczniowie mieli możliwość zrelaksowania się w kameralnym kinie „Kolory”. Tym razem – obstawieni popcornem i napojami – obejrzeli najnowszy film Nicolasa Vaniera pt. „Uwolnić Poly”. Była to mądra, pełna przygód historia z morałem, która dzieje się w latach 60. XX wieku. To opowieść o tym, jak ważne w życiu są: przyjaźń, akceptacja siebie nawzajem i wolność. Pełna wzruszeń przygoda kucyka zachwyciła uczniów. Po seansie uczestnicy wycieczki zadowoleni powrócili do domu. Opiekunami na wyjeździe byli wychowawcy klasy V i VI.

 

Oprac. KJB
Fot. I.G.