Aktualności

SP W BIESNEJ NA PODIUM KONKURSU PALM WIELKANOCNYCH

Długie, misternie oplecione mchem, suszonymi albo papierowymi kwiatami, z dodatkiem kolorowych wstążek lub skromniejsze, zrobione ze zwykłych wierzbowych gałązek z puszystymi „baziami” otoczonymi ciemnozielonym bukszpanem. Palmy wielkanocne to nie tylko ważny symbol religijny, ale też często owoc artystycznych starań całych rodzin.

Palma wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Kościele obchodzona jest Niedziela Palmowa, z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza.

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej już po raz czwarty zorganizował Konkurs Palm Wielkanocnych. Celem konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą, kultywowanie tradycji wykonywania palm plecionych z wikliny i zdobionych zgodnie z miejscowym zwyczajem.

Palma zaprezentowana przez naszą szkołę zyskała uznanie jury i zajęła 2. miejsce w kategorii do 3 m. Natomiast palma Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, do której również należą nasi uczniowie, 1. miejsce w kategorii powyżej 3 m.

Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy mieli swój wkład w tworzenie tych pięknych symboli zbliżającej się Wielkanocy.

 

Oprac.: KJB
Fot.: M. Szura