Aktualności

ekoWYCIECZKA

Końcem września odbyła się uroczysta gala #ekoLIDER 30-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, podczas której gminie Łużna przyznano zaszczytne drugie miejsce w kategorii #ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE. Przemyślane zadanie poruszały określoną tematykę i poszerzały wiedzę dzieci i młodzieży na temat forum ochrony przyrody, życia w wodzie, ochrony pszczół, segregacji odpadów czy bogactwa energetycznego. W bezpośrednim sąsiedztwie w Biesnej utworzono łąkę kwietną o pow. 0,63 ha, która wykorzystywana jest również do celów edukacji przyrodniczej.

Gmina Łużna otrzymała nagrodę w kategorii ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu edukacji ekologicznej w wysokości 11 tysięcy złotych!

Decyzją Pana Wójta pieniądze te zostały przekazane na organizację wycieczki dla Szkoły Podstawowej w Biesnej oraz Szkoły Podstawowej w Bieśniku czyli dla szkół, które realizowały najwięcej przedsięwzięć ekologicznych. Tym sposobem 29 listopada nasi uczniowie wyruszyli na podbój Krakowa.

W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Uczniowie mieli okazję w ciekawy sposób poznać historię życia na Ziemi i podziwiając eksponaty zobaczyć „naocznych” świadków ewolucji życia. Geologiczna część wystawy zawierała mnóstwo skamieniałości, z których niektóre miały kilka milionów lat. Oprócz tego uczniowie mogli sobie przypomnieć co zmieniało wygląd naszej planety i decydowało o wielkim wymieraniu organizmów czy też o możliwości rozwoju nowych form życia.  W wystawie nie zabrakło również skał pochodzących z wnętrza Ziemi. 

Druga część wystawy obejmowała świat organizmów. Od gatunków żyjących w epoce lodowcowej, aż do dnia współczesnego w różnych częściach świata. Kolekcja jest ułożona w sposób, który uczniom ułatwił zrozumienie funkcjonowania środowiska, w którym żyją wybrane gatunki oraz wpływu krajobrazu, na przystosowania np. do zdobywania pokarmu. Uczniowie byli zainteresowani preparatami przedstawiającymi budowy poszczególnych organizmów, a także wykonaniem sobie selfie ze zwierzętami sawanny.  

Nasi uczniowie odwiedzili również WOMAI – wyjątkowe Centrum Nauki i Zmysłów, gdzie łączą się dwa przeciwstawne światy: światła i ciemności.

Po jasnej stronie centrum przewodnikami byli naukowcy, natomiast po ścieżce ciemności oprowadzały nas osoby niewidome.

Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję stworzenia map hipsometrycznych, odbycia podróży na Marsa wraz z Elonem Muskiem, oderwania się od własnego cienia czy wykonania nietypowych eksperymentów ze światłem i dźwiękiem.

Na wystawie ,,w stronę ciemności” zgasły całkowicie światła. W bezwzględnym mroku mieliśmy okazję poznać świat z perspektywy osoby niewidomej, musieliśmy wykreować w swojej wyobraźni obraz tego, co niewidoczne, ale co możemy usłyszeć, dotknąć, a nawet poczuć. Te doświadczenia pozostaną w naszej pamięci na długo.

Centrum Edukacji Lotniczej na lotnisku Kraków – Balice, to ostatnie miejsce, które podczas wycieczki odwiedzili uczniowie. Dowiedzieli się w jakie miejsca musi udać się turysta przed wylotem oraz co dzieje się z bagażem.

Uczniowie w czasie zajęć zobaczyli jak funkcjonuje lotnisko oraz jak w praktyce wygląda ścieżka odlotowo
– przylotowa pasażera. Wzięli również udział w lekcji języka angielskiego, na której poznali przydatne podczas lotu terminy. Na koniec zakupione zostały pamiątki, które będą przypominały o ciekawej wycieczce.

Oprac. i fot.: KJB, J. Orłowski