Aktualności

Wycieczka do Oświęcimia oraz Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu (27 stycznia) zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z wycieczki do Oświęcimia oraz Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau.

W poniedziałek, 29 września 2021 r. uczniowie klasy VII i VIII odwiedzili Auschwitz – Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Wszyscy uczniowie w skupieniu i zadumie wysłuchali tego, co miał do powiedzenia pan przewodnik. Jednak to nie same słowa, lecz przygnębiająca atmosfera tego miejsca pamięci wywarła na wszystkich największe wrażenie. Czym innym jest słuchać o nieludzkich warunkach panujących w obozie zagłady na lekcji historii siedząc w szkole, a czymś zupełnie innym jest zobaczyć te warunki na własne oczy… Trudno znaleźć słowa, które mogłyby oddać emocje towarzyszące nam podczas zwiedzania. Przerażenie, zdziwienie wywołane tak nieludzkim okrucieństwem, niedowierzanie, że to naprawdę się wydarzyło, współczucie dla ludzi, którzy doświadczyli ogromu cierpienia niedającego się ująć w słowa oraz smutek i zaduma. Ta poruszająca wycieczka pozostanie w pamięci na długo. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Powinno być to dla nas przestrogą i nauką, by nigdy więcej nie dopuścić do tak tragicznych wydarzeń. Musimy pozostawać świadomi historii tym bardziej, że z każdym rokiem świadków pamiętających obóz zagłady jest coraz mniej. Naszym obowiązkiem jest pamiętać, że „to się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć”.
Dlatego dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tej pozostającej na zawsze w pamięci wycieczki.

Fot. i oprac.: KJB

Najnowsze aktualności

Wszystkie aktualności