Aktualności

Akademia z okazji 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.

Narodowe Święto Niepodległości jest to najważniejsze polskie święto patriotyczne. Przypomina nam ono radość z odzyskanej wolności, ale też tę powszechną prawdę, iż wolność nie jest czymś trwałym, czymś danym raz na zawsze.

W dniu 14 listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Biesnej odbyła się uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Dzięki połączeniu tradycyjnej recytacji wierszy patriotycznych ze scenkami wyjaśniającymi czym jest współczesny patriotyzm oraz wzruszającą prezentacją ukazującą piękno Polski, nasza akademia stała się wspaniałą lekcją patriotyzmu, nauką skierowaną zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Podczas przedstawienia dowiedzieliśmy się m.in. jak być patriotą w dzisiejszych czasach oraz czego nigdy nie zrobiłby prawdziwy patriota. Nawet najmłodsi zrozumieli, że skoro jesteśmy Polakami to znaczy, że szanujemy polską kulturę, znamy symbole narodowe, mamy obowiązki polskie, które godnie wypełniamy i – zamiast narzekać – działamy na rzecz kraju od najmłodszych lat.

Akademia w tej niecodziennej formie została przygotowana przez uczniów klas IV-VIII pod kierunkiem p. K. Janik-Baran oraz p. E. Mazura. W trakcie apelu widać było pełne skupienie, zaciekawienie i wzruszenie wśród wszystkich uczestników, także tych najmłodszych z Oddziału Przedszkolnego. A u niektórych dorosłych pojawiły się nawet łzy wzruszenia.